Cześć, przeczytaj o mnie kilka słów...
Ekologia, ślad węglowy, ESG, zielony ład – wszystkie te pojęcia z jednej strony wprawiają przedsiębiorców i ich zespoły w nerwowe drżenie, z drugiej zaś strony widzą w nich szansę lecz nie wiedzą jak z niej skorzystać.
Obecnie wdrażam strategię zrównoważonego rozwoju w jednej polskiej firmie przemysłowej, która eksportuje swoje produkty do 32 krajów świata. Do działania w wytycznych ESG przygotowaliśmy się w 2020 roku. W 2021 odpaliliśmy działania. Na koniec 2024 mamy wdrożone 95% strategii i zwiększamy marże dzięki inwestycjom w ten sektor. Poniżej zobaczysz kilka elementów strategii, które zostały wdrożone.
Wdrożonej strategii ESG
Z implementacją strategii ESG
Prelekcji i szkoleń
Obliczonych śladów CO2
Zobacz jak wdrażam Strategię Zrównoważonego Rozwoju
Na początku opracowujemy BIG IDEA, która będzie wyznaczać kierunek strategii i nadawać cel komunikacyjny. Pozwoli nam to na spójny przekaz medialny oraz dobrze oddaje cel, który sobie wyznaczamy. W tym przypadku jest to „Less COAL Is Goal”
Następnie określiliśmy filary, na których chcemy oprzeć strategię zrównoważonego rozwoju.
PRODUKCJA – tego aspektu strategia dotyczy najbardziej. Objęła ona nie tylko sam park maszynowy ale również inwestycje w OZE oraz magazyny energii, dostęp do ładowarek dla pojazdów elektrycznych na terenie firmy aż po zmianę systemy ERP i filozofii projektowania produktów.
TRANSPORT – nie jest on bezpośrednio zależny od nas lecz w tym elemencie dostosowaliśmy opakowania tak aby zoptymalizować gabaryt. Wybraliśmy tych dostawców, którzy mają najmniejsze emisje w pojazdach oraz testujemy transport elektryczny.
LUDZIE – bez zespołu nie ma sukcesu dlatego to trzeci filar, w którym wprowadziliśmy znaczące zmiany. Od płaskiej struktury zarządzania przez dofinansowania do posiłków, pakiety benefitów czy promowanie pro-ekologicznych postaw. Dobre miejsce pracy to stałe miejsce pracy.
Poniżej w kafelkach możecie zobaczyć jakie elementy są modernizowane w poszczególnych filarach. Na końcu jest również pokazana produkcja z zainstalowanych źródeł oze w czasie rzeczywistym. Dzieje się to poprzez api z falowników.
Zapytaj o szkolenie
Jeśli powyższa strategia zwróciła Twoją uwagę i chciałbyś wdrożyć podobną w swojej firmie. Napisz do mnie.